hide

Read Next

My Spending Over the Last 8 Days

Three weeks ago I added cash numbers to my weekly review. What I'd make actively, passively, spend. Two weeks ago the line on my review read:

What'd I spend this week? Not sure. Figure out expenses next week

This week it looks like this*:

What'd I spend this week?

Expenses: July 18: room $32, food $12, coffee $4 July 19: room $15, food $10, coffee $4, transit $2 [groceries $18, vitamins $66] July 20: room $15, food $0, no other expenses July 21: room $15, food $12 coffee $4 [groceries $3] July 22: room $15, food $0, no other expenses July 23: room $15, food $0, no other expenses July 24: room $15, food $0, no other expenses July 25: room $22, food $12, coffee $7 [groceries $13 - but bought at convenience store, and had to throw away two things I bought because pork was in it] 26 room $15, food $0 Total: room $144 ($18/day), food $46, coffee $19, groceries $31, transit $2 -> I also bought vitamins for $66, but that's a long term expense over the next two months, not an expense for just this week.

From Era One: "Spending - How Much Does It Cost to Travel?"

This is from Era One, a 23 page writeup of my last year of travels, with some included lessons. I'm going to have a few excerpts of Era One this week, alongside our regularly schedule programming. You can download your free copy of Era One here - Era One - Download PDF

Spending – How Much Does it Cost to Travel?

I get this question a lot. People wonder how I can travel and hop around the world when I’m not working?

The truth is, it’s cheaper to spend a few months in a developing country than it is to stay in a city in the Western world. The expensive part is getting there – airfare. But after around three months, airfare+expenses becomes cheaper than staying home. Cheaper rent and much cheaper food.

I’ve got some friends here and there, so I might stay with friends for a while and get them gifts or take them out in lieu of getting my own place, but even renting a place can be done cheap. Like I said, I was paying $12/night in Seoul to stay in a jimjilbang. Now, if you lived in Seoul, you wouldn’t want to stay in a jimjilbang all the time. But for a month, paying $360 to stay at a place with a gym, sauna, pools of water/minerals, sleeping areas, restaurants, snack stands, and more – it’s a fantastic deal. Yes, I didn’t have my own space there. Yes, I had to check out during the day. Yes, there’s some hassle involved. Yes, it’s not always good sleeping. But $360, man. For a month. And that includes the hot rooms, cold rooms, the various mineral and herb baths, and all the weights and cardio I want. Fantastic.

Rendering New Theme...